2014 Race Results

View final results for all 2014 races

The 2014 Big Blue Dragon Boat Race included three divisions for a total of 52 teams:

  1. Community Mixed (29 teams)
  2. Corporate Mixed (19 teams)
  3. Breast Cancer Survivors (4 teams)

Each team participated in a qualifying time trial race at the start of the day. The result of their qualifying heat seeded them for the afternoon races and advanced them to one of the following semi-final or final divisional race(s) based on overall time:

Community Mixed
Division “A” Semi-Final: Teams 1-8 (fastest 8)
Division “B” Semi-Final: Teams 9-16
Division “C” Semi-Final: Teams 17-24
Division “D” Final: Teams 25-29 

Corporate Mixed
Division “A” Semi-Final: Teams 1-8 (fastest 8)
Division “B” Semi-Final: Teams 9-16
Division “C” Final: Teams 17-19 

Breast Cancer Survivors
Division Final: Teams 1-4

The 1st and 2nd place teams in each divisional semi-final heat race advanced to the Divisional Championship Race. The 3rd and 4th placed teams in each divisional semi-final heat race advanced to the Divisional Consolation Race.

A Breast Cancer Survivor final challenge race was held between all four teams.

To end the day, a Regatta Championship race was held between the top two Community Mixed teams vs. the top two Corporate Mixed teams. 

REGATTA CHAMPIONSHIP
1st Place – Cashton Fitness Crew 2 (1:11.73)
2nd Place – The Ultimate Salon and Spa (1:12.25)
3rd Place – Mayo Heartland Express (1:17.72)

Breast Cancer Survivor Challenge
1st Place – Mayo 2 Tough 4 Cancer (1:29.75)
2nd Place – LIVESTRONG at the YMCA (1:31.72)
3rd Place – Making Waves (1:33.32)
4th Place – Mayo 2 Strong 4 Fear (1:36.17)


Community Mixed Division Results

Division “A”
1st Place – Cashton Fitness Crew 2 (1:11.77)
2nd Place – Hope for Husfeldt (1:16.17)
3rd Place – Cashton Fitness Crew 1 (1:17.07)
Consolation – Dragon Bottom (1:17.34)

Division “B”
1st Place – Paddlewackers (1:16.10)
2nd Place – Xcel Energy (1:16.79)
3rd Place – Oktoberfest (1:19.89)
Consolation – Vendi the Red (1:20.21)

Division “C”
1st Place – The Swift Current (1:18.11)
2nd Place – Team Renee (1:19.92)
3rd Place – The Bissen Family (1:21.28)
Consolation – Labroknots (1:25.00)

Division “D”
1st Place – Healing Dragons (1:21.78)
2nd Place – Franciscan Fliers (1:23.03)
3rd Place – Western Cavaliers (1:23.91)


Corporate Mixed Division Results

Division “A”
1st Place – The Ultimate Salon and Spa (1:12.80)
2nd Place – Mayo Heartland Express (1:17.59)
3rd Place – Hanson’s Heroes (1:19.04)
Consolation – Altra Federal Credit Union (1:20.67)

Division “B”
1st Place - Mayo Stroke of Luck (1:22.14)
2nd Place – Mayo Ona Mission (1:24.15)
3rd Place – APAC’s Courage (1:25.50)
Consolation – Trane (1:19.24)

Division “C”
1st Place – Team Festival Foods (1:29.23)
2nd Place – Honda Motorwerks (1:31.32)
3rd Place – Walgreens (1:43.60)